VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA 2022

virtual2a

Virtuální prohlídka byla spolufinancována z dotace Jihočeského kraje.

logo kraj

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA Domu Gobelínů

virtual

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

OTEVÍRACÍ HODINY

Dům gobelínů byl otevřen
1. dubna 2012.

Otevírací doba:

denně mimo pondělí
od 1. dubna do 17. prosince 2023

10.00–12.00, 13.00–17.00 hodin

poslední prohlídka v 16:00

prohlídka trvá 1 hodinu

Vstupné:

  • plné: 90 Kč (pro dospělé)
  • snížené: 70 Kč (děti, senioři, studenti, invalidé)
  • rodinné: 180 Kč
  • zdarma: děti do 6 let v doprovodu rodičů a novináři

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Novinky

Výstava První dáma české tapiserie (27. duben – 31. říjen 2019)

Vernisáž v sobotu 27. dubna 2019 v 15.00 hodin

V roce 2019 uplyne 140 let od narození Marie Hoppe Teinitzerové – zakladatelky gobelínových dílen v J. Hradci. Rádi bychom Vás pozvali na druhou výstavu oslavující toto výročí. Výstava se jmenuje První dáma české tapiserie a je unikátní především zapůjčenými originály tapiserií ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, utkaných v dílnách Marie Hoppe Teinitzerové v Jindřichově Hradci. Nádherné tapiserie od Cyrila Boudy nebo Břetislava Štorma budou opět k vidění v místě jejich vzniku. Hlavním exponátem výstavy bude velkoplošná tapiserie Praga regina musicae – Praha hudební podle návrhu Cyrila Boudy a dvě menší tapiserie „Legenda o sv. Václavu“ Břetislava Štorma a „Svatý Václav roubující vinný keř“ zhotovený dle návrhu Marie Vořechové Vejvodové.

Vernisáž výstavy První dáma české tapiserie se uskuteční v sobotu 27. 4. 2019 v 15.00 hodin v Domě gobelínů. Úvodní slovo přednese dr. Věra Klimešová, na harfu zahraje Ema Šimánková.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

mht 140 MHT 140a

Informace k výstavě:

Na výstavě představujeme tři originální tapiserie z dílny Marie Hoppe Teinitzerové. První z nich je rozměrná tapiserie s názvem „Praga Regina Musicae“ zhotovená dle návrhu výtvarníka Cyrila Boudy. Původní tapiserie vznikla v roce 1954 pro hotel International. V roce 1958 byla zhotovena replika této tapiserie, která je v majetku Uměleckoprůmyslového musea v Praze a je v Domě gobelínů vystavována. Tapiserie je oslavou Prahy jako královny hudby (viz latinský název), proto jsou v její horní části vytkány bohaté girlandy s různými druhy hudebních nástrojů. Samotné vyobrazení Prahy je velmi bohaté na detaily a stává se tak i historickým exkurzem do tehdejší podoby města.
Při podrobnějším pozorování této tapiserie objevíme přibližně uprostřed jednu zvláštnost a to vyobrazení Stalinova pomníku na Letné. Stavba tohoto monumentálního sousoší sochaře Otakara Švece byla zahájena v roce 1949, v roce 1962 byl žulový pomník odstraněn. Tapiserie je velmi jemně utkaná a zachovala si krásnou barevnost.

Druhá vystavená tapiserie nese název „Legenda o sv. Václavu“ a byla zhotovena dle návrhu Břetislava Štorma v roce 1947. Vyobrazením se autor návrhu snažil přiblížit k raně gotickým iluminacím.

Poslední z vystavených tapiserií je „Svatý Václav roubující vinný keř“, tato tapiserie byla utkána dle návrhu Marie Vořechové Vejvodové v roce 1940. Při zpracování autorka zvolila opět formu blížící se středověkým malbám.

Přejeme vám krásný umělecký zážitek z naší výstavy.