Novinky
Výstava První dáma české tapiserie (27. duben – 31. říjen 2019)
- Podrobnosti
- Kategorie: novinky
- Zveřejněno 24. 4. 2019 10:27
Vernisáž v sobotu 27. dubna 2019 v 15.00 hodin
V roce 2019 uplyne 140 let od narození Marie Hoppe Teinitzerové – zakladatelky gobelínových dílen v J. Hradci. Rádi bychom Vás pozvali na druhou výstavu oslavující toto výročí. Výstava se jmenuje První dáma české tapiserie a je unikátní především zapůjčenými originály tapiserií ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, utkaných v dílnách Marie Hoppe Teinitzerové v Jindřichově Hradci. Nádherné tapiserie od Cyrila Boudy nebo Břetislava Štorma budou opět k vidění v místě jejich vzniku. Hlavním exponátem výstavy bude velkoplošná tapiserie Praga regina musicae – Praha hudební podle návrhu Cyrila Boudy a dvě menší tapiserie „Legenda o sv. Václavu“ Břetislava Štorma a „Svatý Václav roubující vinný keř“ zhotovený dle návrhu Marie Vořechové Vejvodové.
Vernisáž výstavy První dáma české tapiserie se uskuteční v sobotu 27. 4. 2019 v 15.00 hodin v Domě gobelínů. Úvodní slovo přednese dr. Věra Klimešová, na harfu zahraje Ema Šimánková.
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Informace k výstavě:
Na výstavě představujeme tři originální tapiserie z dílny Marie Hoppe Teinitzerové. První z nich je rozměrná tapiserie s názvem „Praga Regina Musicae“ zhotovená dle návrhu výtvarníka Cyrila Boudy. Původní tapiserie vznikla v roce 1954 pro hotel International. V roce 1958 byla zhotovena replika této tapiserie, která je v majetku Uměleckoprůmyslového musea v Praze a je v Domě gobelínů vystavována. Tapiserie je oslavou Prahy jako královny hudby (viz latinský název), proto jsou v její horní části vytkány bohaté girlandy s různými druhy hudebních nástrojů. Samotné vyobrazení Prahy je velmi bohaté na detaily a stává se tak i historickým exkurzem do tehdejší podoby města.
Při podrobnějším pozorování této tapiserie objevíme přibližně uprostřed jednu zvláštnost a to vyobrazení Stalinova pomníku na Letné. Stavba tohoto monumentálního sousoší sochaře Otakara Švece byla zahájena v roce 1949, v roce 1962 byl žulový pomník odstraněn. Tapiserie je velmi jemně utkaná a zachovala si krásnou barevnost.
Druhá vystavená tapiserie nese název „Legenda o sv. Václavu“ a byla zhotovena dle návrhu Břetislava Štorma v roce 1947. Vyobrazením se autor návrhu snažil přiblížit k raně gotickým iluminacím.
Poslední z vystavených tapiserií je „Svatý Václav roubující vinný keř“, tato tapiserie byla utkána dle návrhu Marie Vořechové Vejvodové v roce 1940. Při zpracování autorka zvolila opět formu blížící se středověkým malbám.
Přejeme vám krásný umělecký zážitek z naší výstavy.