VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

2. ročník soutěže v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Máte nápady? Jste kreativní? Nebojíte se předvést svoje dílo před ostatními?
Přihlaste se do 2. ročníku soutěže o nejzajímavější textilní model s názvem „Textilní fantazie“, kterou vyhlašuje Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel. Vtiskněte svou myšlenku do oděvního modelu a ukažte ho. Umělecké výtvory mohou být ozdobeny autorskými šperky, klobouky, kabelkami a jinými doplňky.

Téma soutěže: „Inspirace výjevy z tapiserií utkaných v dílnách Marie Hoppe Teinitzerové“.
Vyvrcholením soutěže bude módní přehlídka, která se uskuteční v měsíci červnu 2024 v prostorách Muzea fotografie a MOM. Přesný termín ještě upřesníme.

Novinkou soutěže jsou dvě kategorie, do kterých se můžete přihlásit.
1. kategorie ŠKOLY – děti a studenti, možno i kolektivy (ZŠ, SŠ, VŠ)
2. kategorie KREATIVCI – všichni bez omezení (věku, profese…)

Přihlašovací formulář: pdfPDF, docDOC
pdfPravidla soutěže

plakat soutez 2

Soutěž „Textilní fantazie“ - hodnocení

K bohatému programu v rámci Dnů města přispěl první víkend v červnu i Dům gobelínů, a sice uspořádáním módní přehlídky na nádvoří Muzea fotografie a moderních obrazových médií. Své modely tu předvedli všichni, kdo se přihlásili do soutěže vypsané Domem gobelínů s názvem Textilní fantazie. Úkolem bylo vytvořit textilní model inspirovaný městem Jindřichův Hradec. Celkem se přihlásilo 23 modelů. Původně jsme chtěli ocenit první tři vítězné modely. Nakonec čtyřčlenná porota, pro nápaditost a zajímavé zpracování daného tématu, ocenila pět vítězných modelů. Prvních pět výherců bylo odměněno ručně broušeným sklem a diplomem. Mysleli jsme na všechny a každý z účastníků obdržel malou drobnost.

První místo obsadil model vytvořený žáky sedmé až deváté třídy 1. ZŠ v J. Hradci pod vedením Mgr. Lenky Hrubé. Jednalo se o vycházkovou soupravu sukně a halena, kalhoty a halena, šaty. Žáci se nechali inspirovat nástěnnými kresbami kostela sv. Jana Křtitele. Kresby vytvořily Kamila Slavíková, Aneta Šteflíčková a Veronika Hradská. Na výtvarných pracích se podíleli Nikola Bejvlová, Bára Chmelíková, Matěj Petržílka, Zuzana Pechová, Aneta Háková, Elena Kopalová, Zuzana Krištofová, Karolína Houserová, Pavlína Křiklánová, Nikola Mazalová, Simona Nosilová, Kamila Slavíková a Adéla Husáková. Druhé místo patří modelu s názvem „Na hladině“, který vytvořila paní Gabriela Kostková z J. Hradce. Paní Kostková se nechala inspirovat rybníky Malým a Velkým Vajgarem. Šaty s názvem „Red wine“ obsadily třetí místo. Vytvořily jej žákyně sedmé třídy 1. ZŠ pod vedením Mgr. Květoslavy Bartošové. Žákyně Barbora Husáková, Justýna Motáková, Lada Šmolová, Anežka Tunková a Kateřina Vaněčková se nechaly inspirovat střešními taškami domů. Čtvrtou příčku obsadila Natálie Havlínová z J. Hradce s modelem „Dáma z Hradce“. Na pátém místě se umístila děvčata ze 4. ZŠ v J. Hradci Aneta Lehká a Natálie Schmidtová, která pod vedením paní ředitelky Mgr. Jany Šperlové vytvořila dvě halenky a dvě sukně zdobené zlatými růžemi v modrém poli, siluetou historického centra města a rybníkem Vajgar.

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel děkuje všem, kteří se přihlásili a předvedli své modely návštěvníkům přehlídky. Poděkování patří i porotě, která se skvěle zhostila nelehkého úkolu a vyhodnotila vítězné modely. Porotě předsedal místostarosta Ing. Bohumil Komínek, dále do poroty usedly ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra J. Hradec, p. o. PhDr. Jitka Čechová, výtvarnice z DDM v J. Hradci Mgr. Kateřina Hadravová a oděvní designérka Zita Švířová z Litomyšle. Své role se skvěle zhostil rovněž moderátor Mgr. Karel Sláma, který návštěvníkům přiblížil jednotlivé modely a myšlenku celé soutěže. Velmi mu za to děkujeme. Ke zdárnému průběhu celého odpoledne přispělo i bezchybné technické zabezpečení akce, za což patří velké poděkování kolegům z Muzea fotografie a MOM.

Modely, které se umístily na prvních příčkách, budou vystaveny v Domě gobelínů. Přijměte naše pozvání na jejich prohlídku a přijďte se podívat na krásu a umění, které je dílem všech, kteří přijali naši výzvu a pustili se do nelehkého úkolu. Možná načerpáte inspiraci a příští rok zde budou k vidění i vaše modely.

Dům gobelínů je otevřen denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

Fotogalerie - řazeno od nejlepšího modelu

Soutěž „Textilní fantazie“

EDIT:

Výsledky a nejlépe hopdnocené modely.

Fotogalerie z akce


Dům gobelínů kulturních tradic a řemesel uzavírá první ročník soutěže s názvem „Textilní fantazie“. Tématem soutěže bylo vytvořit svůj oděvní model inspirovaný městem Jindřichův Hradec a zkrášlit ho svými autorskými doplňky, např. šperky, klobouky atd. Autoři tří vítězných modelů, které vybere porota, budou odměněny věcnými cenami. Deset nejzajímavějších děl bude vystaveno v prostorách Domu gobelínů. Do soutěže se přihlásili soutěžící různých věkových kategorií. Za to jsme velmi rádi a děkujeme. Modely vytvořené našimi účastníky soutěže jsou opravdu nevšední a velmi zajímavé. Více už prozrazovat nebudeme. Přijďte se podívat na módní přehlídku, která se uskuteční v sobotu 3. června v 17.00 v rámci Dnů města na nádvoří Muzea fotografie a MOM bývalé Jezuitské koleje, kde se rozhodne o vítězi.
Těšíme se na setkání s Vámi.

 

DG-soutez plakat ilustrace

Salon textilního umění

Sdružení textilních výtvarníků, člen Syndikátu výtvarných umělců, vzniklo před 30 lety a bylo založeno profesionálními textilními výtvarníky. Členové sdružení jsou absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kde studovali pod vedením prof. Antonína Kybala. Každý z výtvarníků se věnuje určité textilní technice, např. předtkalcovské, tkalcovské, krajkářské technice a netkané textilii.
Dům gobelínů kulturních tradic a řemesel zve návštěvníky na výstavu s názvem „Salon textilního umění“, kde můžete zhlédnout autorskou tvorbu jedenácti textilních umělců, členů STV z Prahy.
Slavnostní vernisáž se koná v pátek 21. dubna v 16.00 v prostorách Domu gobelínů za hudebního doprovodu kytarového oddělení žáků ZUŠ Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci, pod vedením paní učitelky Jany Musilové.
Dům gobelínů je otevřen denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

salon plakat salon pozvanka

Řemesla pro Paříž

Přijďte se podívat na výstavu tapiserií s názvem „Řemesla pro Paříž“.
Celý soubor osmi gobelínů s názvem „Řemesla“ byl utkán podle návrhu Františka Kysely v Jindřichohradeckých dílnách Marie Hoppe Teinitzerové. Staly se vrcholem jejich textilní spolupráce. Roku 1925 na Světové výstavě dekorativního umění v Paříži byly rozměrné tapiserie za návrh a provedení oceněny Velkou cenou - Grand Prix. Dům gobelínů Vám nabídne dvě díla z tohoto souboru.
Slavnostní vernisáž se koná v pátek 31. března v 16.00 za hudebního doprovodu
akordeonového souboru žáků z ZUŠ Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci pod vedením paní Kristýny Fajkusové.

DG-RemeslaProPari-A2tisk PozvankaRemeslaA4tisk

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

 Jindřichohradecký Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel vyhlašuje soutěž o nejzajímavější textilní model s názvem „Textilní fantazie“. Přihlásit se může každý. Je to šance pro všechny tvůrčí lidi, kteří mají chuť a chtějí se zamyslet nad městem Jindřichův Hradec z nevšedního úhlu pohledu. A nezůstat jen u toho, ale svůj pohled ztvárnit v podobě oděvního modelu a předvést ho. Modely mohou být doplněny autorskými šperky, klobouky a jinými doplňky. Téma soutěže je „ Inspirace městem Jindřichův Hradec“.

Vyvrcholením soutěže bude módní přehlídka, která se uskuteční v sobotu 3. 6. 2023 v prostorách Muzea fotografie a MOM v rámci Dnů města. Soutěžní porota vybere tři nejzajímavější modely, jejichž autoři budou oceněni věcnými cenami. Prvních deset modelů bude vystaveno v prostorách Domu gobelínů.
Přihlašovat se můžete do 31. 3. 2023. Pravidla soutěže a přihlašovací formulář najdete na našich stránkách www.dumgobelinu.cz. Vyplněnou přihlášku zasílejte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Těšíme se na setkání s Vámi.


Přihlašovací formulář: pdfPDF, docDOC
pdfPravidla soutěže

plakat soutez

Kurzy v Domě gobelínů – rok 2023

Kurzy v Domě gobelínů – rok 2023

Srdečně zveme všechny zájemce na kurzy textilních a jiných technik do překrásného prostředí Domu gobelínů v Jindřichově Hradci. Kurzy vedou naši odborní lektoři. Čeká zde na Vás útulné prostředí a příjemný personál. Nabídku kurzů je možné průběžně doplňovat.
Těšíme se na vás.

Sledujte prosím web a sekci kurzy 2023. Budeme se na Vás těšit!

pdfKurzy 2023

DG kurzy 2023 1 2 
3 4 5
6 7 8