VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

Corrency text

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

Kroužek tkaní pro děti

V kroužku tkaní se děti seznámí s materiálem a pomůckami vhodnými pro tkaní na rámu. Naučí se správně navést osnovu, základy hladkého tkaní, naučí se vybrat vhodný návrh, podle kterého budou tkát, budou umět pracovat podle návrhu osvojí si základní principy výběru a míchání barev. Vyzkouší si i tkaní na velkém čtyřlistovém stavu. Vše co se naučí, uplatní při tkaní tapiserií podle svého návrhu. Přijďte se podívat se svými dětmi na zkoušku, poté se teprve rozhodnete. Materiál je v ceně kroužku. Lektorkou kurzu je licencovaná restaurátorka a tkadlena Hana Musil Tunklová.

Začínáme 10. září 2024 a pokračujeme každé úterý ve 14:30 – 16:30 do 10. června 2025.

Cena kroužku je 1800,- Kč, je možné ji uhradit ve dvou splátkách. Hlásit se můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. čísle 720 217 707.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

plakat krouzek

Vyhodnocení II. ročníku soutěže – Textilní fantazie

V sobotu 8. června se na nádvoří Muzea fotografie a moderních obrazových médií konala módní přehlídka Textilní fantazie, kterou moderoval Karel Sláma a o hudební doprovod se postaral Hejnic swing band s Adélou Zejfartovou.

Čtyřčlenná porota rozhodovala o vítězích soutěže o nejkrásnější textilní model, kterou už po druhé uspořádal Dům gobelínů. Zadáním bylo vytvořit model inspirovaný výjevy z tapiserií utkaných v dílnách Marie Hoppe Teinitzerové a obohatit ho i svými autorskými doplňky, například šperky nebo klobouky.

Novinkou byly letos dvě kategorie (ŠKOLY a KREATIVCI). Tři modely do soutěže přihlásila ZUŠ Kamenice nad Lipou i 1. ZŠ Jindřichův Hradec. První místo získal model nazvaný Strom života a smrti, který vytvořila dvanáctiletá Denisa Chytrová ze ZUŠ v Kamenici nad Lipou, a to pod vedením učitelky Ireny Dandové. Druhé místo obsadil model Sněhurka v chaosu, který vytvořili Alan Tunka a Václav Ondřasina ze 6.B na 1. ZŠ pod vedením učitelky Květoslavy Bartošové. Třetí pak skončil model Podzim v lese, který vytvořila dvanáctiletá Natálie Dandová ze ZUŠ v Kamenici nad Lipou.

Do kategorie kreativců soutěžící přihlásili třináct modelů. Zvítězila Gabriela Píchová z Jindřichova Hradce s modelem nazvaným Vrstevnice. Druhé místo obsadila kolekce nazvaná Kouzelný život lesa, kterou vytvořily Tereza Kocourková a Štěpánka Kholová. Na třetím místě skončil Folklorní oděv Kataríny Hylenové.

Děkujeme za účast všem, kteří se do druhého ročníku soutěže Textilní fantazie přihlásili, i porotě, která neměla rozhodování vůbec jednoduché. Usedli do ní místostarosta Bohumil Komínek, ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Ondřej Mašek, majitel Ateliéru Tapisérií Jan Fidler a výtvarnice Kateřina Hadravová.

Vítězné modely jsou vystavené v Domě gobelínů a návštěvníci si je mohou prohlédnout až do konce srpna.

tf20 tf1 

tf4 tf8 

tf11 tf16

tf18

Výstava Vzor krásy 22. června – 31. srpna 2024

Srdečně vás zveme na výstavu Vzor krásy. Uvidíte zde kolekci oděvů, která je výsledkem spolupráce Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno s Filosofickou fakultou Masarykovy univerzity Brno. Modely z replik historických tkanin vytvořili studenti druhého ročníku VOŠ Oděvního designu pro prezentaci projektu Vzory krásy, který představil a zmapoval historické tkaniny zachované na liturgických oděvech brněnské diecéze. Vernisáž výstavy proběhne v pátek 21. června od 16:00.
Dům gobelínů je otevřen denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

pozvanka krasa 24 plakat krasa 24

Den dětí a Dny města v Domě gobelínů

sobota 1. června 2024 10:00 – 17:00

Přijďte se podívat na Den dětí a Dny města Jindřichova Hradce do Domu gobelínů. Připravili jsme pro vás řemeslné dílny s názvem – Zábavné tkaní pro děti. Vyzkoušíte si tkaní na kolíkových a čtyřlistových stavech a vyrobíte si závěsné dekorace ve stylu string art. V každou celou hodinu budou probíhat velmi oblíbené komentované prohlídky.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Dny mesta 2024 detsky den 2024

Textilní fantazie – druhý ročník

Druhou červnovou sobotu se přeneseme na nádvoří bývalé jezuitské koleje, kde se uzavře druhý ročník soutěže Textilní fantazie. Náplní soutěže bylo vytvořit svůj oděvní model inspirovaný výjevy z tapiserií utkaných v dílnách Marie Hoppe Teinitzerové a zkrášlit ho svými autorskými doplňky, např. šperky, klobouky nebo šátky. Novinkou pro tento rok byly dvě kategorie, do kterých jste se mohli přihlásit.

1. kategorie ŠKOLY – děti a studenti, možno i kolektivy (ZŠ, SŠ, VŠ)
2. kategorie KREATIVCI – všichni bez omezení (věku, profese…)

První tři modely z každé kategorie vybere porota a vystavíme je v prostorách Domu gobelínů od 18.6. do 31.8.
Přijďte se podívat na módní přehlídku, která se uskuteční v sobotu 8. června ve 14 hodin na nádvoří Muzea fotografie a MOM. O hudební doprovod se postará Hejnic swing band a Adéla Zejfartová. Celou akcí vás bude provázet moderátor Karel Sláma.

Dům gobelínů je otevřen denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

ModniPrehlTextFantaz2024-zm

Kurz Drátování – začátečníci 8. 6. 2024

Sobota 9:00 – 15:00
V kurzu drátování se naučíte tepat, ohýbat a napojovat drát před začátkem tvorby. Vyzkoušíte si základní výplet – drátěná krajka s korálky. Jak vytvořit spojovací kroužky, keltovací očka, ozdobné mezidíly s použitím korálků a lustrových ověsů. Cílem kurzu je vyrobit lapač slunce. Materiál je v ceně kurzu a potřebné nářadí bude k zapůjčení. Kurz povede Lenka Tománková. Cena kurzu je 490 Kč. Přihlásit se můžete na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. čísle 720 217 707.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

dratovani

Kurz Pedigu – pletení ošatky 8. 6. 2024

Sobota 9:00 – 15:00

V tomto kurzu se zájemci seznámí s materiálem zvaným pedig. Naučí se zaplést osnovy, opletek dvěma a třemi pruty a jednoduchou uzavírku se zámečkem. Cílem kurzu je uplést kulatou nebo oválnou ošatku s pevným dnem. Přineste si prosím s sebou ručník, neb pedig je materiál, který se musí často namáčet. Materiál na výrobu je v ceně kurzu , potřebné nářadí bude k zapůjčení. Kurz povede Dana Havlíková. Cena kurzu je 490 Kč. Přihlásit se můžete na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. čísle 720 217 707.
Těšíme se na setkání s vámi.


peding