VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

Corrency text

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

Články

Soutěž „Textilní fantazie“ - hodnocení

K bohatému programu v rámci Dnů města přispěl první víkend v červnu i Dům gobelínů, a sice uspořádáním módní přehlídky na nádvoří Muzea fotografie a moderních obrazových médií. Své modely tu předvedli všichni, kdo se přihlásili do soutěže vypsané Domem gobelínů s názvem Textilní fantazie. Úkolem bylo vytvořit textilní model inspirovaný městem Jindřichův Hradec. Celkem se přihlásilo 23 modelů. Původně jsme chtěli ocenit první tři vítězné modely. Nakonec čtyřčlenná porota, pro nápaditost a zajímavé zpracování daného tématu, ocenila pět vítězných modelů. Prvních pět výherců bylo odměněno ručně broušeným sklem a diplomem. Mysleli jsme na všechny a každý z účastníků obdržel malou drobnost.

První místo obsadil model vytvořený žáky sedmé až deváté třídy 1. ZŠ v J. Hradci pod vedením Mgr. Lenky Hrubé. Jednalo se o vycházkovou soupravu sukně a halena, kalhoty a halena, šaty. Žáci se nechali inspirovat nástěnnými kresbami kostela sv. Jana Křtitele. Kresby vytvořily Kamila Slavíková, Aneta Šteflíčková a Veronika Hradská. Na výtvarných pracích se podíleli Nikola Bejvlová, Bára Chmelíková, Matěj Petržílka, Zuzana Pechová, Aneta Háková, Elena Kopalová, Zuzana Krištofová, Karolína Houserová, Pavlína Křiklánová, Nikola Mazalová, Simona Nosilová, Kamila Slavíková a Adéla Husáková. Druhé místo patří modelu s názvem „Na hladině“, který vytvořila paní Gabriela Kostková z J. Hradce. Paní Kostková se nechala inspirovat rybníky Malým a Velkým Vajgarem. Šaty s názvem „Red wine“ obsadily třetí místo. Vytvořily jej žákyně sedmé třídy 1. ZŠ pod vedením Mgr. Květoslavy Bartošové. Žákyně Barbora Husáková, Justýna Motáková, Lada Šmolová, Anežka Tunková a Kateřina Vaněčková se nechaly inspirovat střešními taškami domů. Čtvrtou příčku obsadila Natálie Havlínová z J. Hradce s modelem „Dáma z Hradce“. Na pátém místě se umístila děvčata ze 4. ZŠ v J. Hradci Aneta Lehká a Natálie Schmidtová, která pod vedením paní ředitelky Mgr. Jany Šperlové vytvořila dvě halenky a dvě sukně zdobené zlatými růžemi v modrém poli, siluetou historického centra města a rybníkem Vajgar.

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel děkuje všem, kteří se přihlásili a předvedli své modely návštěvníkům přehlídky. Poděkování patří i porotě, která se skvěle zhostila nelehkého úkolu a vyhodnotila vítězné modely. Porotě předsedal místostarosta Ing. Bohumil Komínek, dále do poroty usedly ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra J. Hradec, p. o. PhDr. Jitka Čechová, výtvarnice z DDM v J. Hradci Mgr. Kateřina Hadravová a oděvní designérka Zita Švířová z Litomyšle. Své role se skvěle zhostil rovněž moderátor Mgr. Karel Sláma, který návštěvníkům přiblížil jednotlivé modely a myšlenku celé soutěže. Velmi mu za to děkujeme. Ke zdárnému průběhu celého odpoledne přispělo i bezchybné technické zabezpečení akce, za což patří velké poděkování kolegům z Muzea fotografie a MOM.

Modely, které se umístily na prvních příčkách, budou vystaveny v Domě gobelínů. Přijměte naše pozvání na jejich prohlídku a přijďte se podívat na krásu a umění, které je dílem všech, kteří přijali naši výzvu a pustili se do nelehkého úkolu. Možná načerpáte inspiraci a příští rok zde budou k vidění i vaše modely.

Dům gobelínů je otevřen denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

Fotogalerie - řazeno od nejlepšího modelu