Muzejní noc 2018

muzejni noc 2018

Ukázky řemesel a dílny pro děti v Domě gobelínů

ukazky remesel

Výstava Háčkované pohádky

hackovane pohadky

Folklorika Tajemství gobelínů

folklorika

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Kniha Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Josef Müller

Josef Müller (22. 2. 1931 – 10. 11. 1994) se narodil v Olešnici na Moravě. Po studiích na průmyslové textilní škole ve Svitavách a v Brně pracoval rok jako návrhář v textilním podniku v Letovicích. Následně byl přijat ke studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde absolvoval speciální ateliér textilní tvorby u předního československého umělce prof. Antonína Kybala. Antonín Kybal v něm rozpoznal talentovaného umělce a jako s prvním ze svých žáků se s ním věnoval tkaní tapisérií. Krom rozvíjení svého tvůrčího nadání v Praze nabyl Josef Müller mnoho cenných zkušeností i během zahraničních studijních pobytů, které absolvoval např. ve Francii u Jeana Lurcata, v Polsku, Maďarsku či ve Spojených státech amerických.

Číst dál...

Marie Hoppe Teinitzerová

Marie Hoppe Teinitzerová (3. července 1879 – 18. listopadu 1960) se narodila v roce 1879 v Čížkově u Pelhřimova. Záhy se rodina přestěhovala do J. Hradce, kde si její otec zřídil koloniální obchod. Přestože byla nadanou studentkou, nemohla jako dívka navštěvovat gymnázium. Chodila tedy alespoň na soukromé hodiny francouzštiny, němčiny a klavíru. Od studentů si půjčovala knihy, hodně četla jak českou, tak světovou literaturu.

Protože se Marie Teinitzerová nespokojila s možnostmi studia, které se jí v Čechách nabízelo, rozhodla se navštěvovat vídeňskou malířskou školu profesora Böhma.

V roce 1902 odešla do Prahy, kde jako jedna z prvních žen studovala uměleckoprůmyslovou školu. Od počátku se chtěla věnovat textilu se zaměřením na bytovou kulturu. Po 4 letech svá studia v Praze dobrovolně ukončila a odjela studovat Vyšší tkalcovskou školu do Berlína.

Číst dál...