Virtuální prohlídka

virtual

Muzejní noc 2018

muzejni noc 2018

Ukázky řemesel a dílny pro děti v Domě gobelínů

ukazky remesel

Výstava Háčkované pohádky

hackovane pohadky

Folklorika Tajemství gobelínů

folklorika

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Kniha Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Otevírací hodiny

Dům gobelínů byl otevřen
1. dubna 2012.

Otevírací doba:
od 30. března do 9. prosince 2018 

10.00–12.00, 13.00–17.00 hodin
poslední prohlídka v 16:15

prohlídka trvá 1 hodinu

Mimo sezónu je prohlídka
možná po předchozí domluvě.

Vstupné:

  • plné: 60 Kč (pro dospělé)
  • snížené: 40 Kč (děti, senioři, studenti, invalidé)
  • rodinné: 120 Kč
  • zdarma: děti do 6 let v doprovodu rodičů a novináři

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Novinky

Výstava Blatské kroje v Domě gobelínů (10. 10. - 7. 12. 2014)

Zahájení výstavy je v pátek 10. 10. 2014 v 16.00 hodin. (vystoupí Jarošovská krojová družina)
Ukončení výstavy je v neděli 7. 12. 2012, začátek v 15.00 hodin. (adventní program a vystoupení Jarošovské krojové družiny)
Koncert k výstavě s názvem „Trio Eufonico a česká hudba 20. a 21. století" se koná v sobotu 25. 10. 2014 v 16.00 hodin v kapli sv. Máří Magdaleny je součástí oficiálního programu Roku české hudby 2014.

V měsíci říjnu zveme milovníky folklóru, lidových tradic a především filigránské ruční práce na Výstavu blatských krojů Jarošovské krojové družiny.

Blata se podle novodobého etnografického dělení člení na Veselsko-soběslavská Blata a Hlubocká Blata. Jindřichohradecko patří do Veselsko-soběslavských Blat, která mají své centrum v okolí měst Veselí nad Lužnicí a Soběslav. Svými okraji však dosahují až k Jindřichovu Hradci, Třeboni a k Českým Budějovicím. Unikátním znakem blatské kultury jsou kroje, bohatě zdobené výšivkami kultivované barevnosti. Sváteční kroj je vyvážený v páru oblečení. Dominuje v něm kombinace zelené, žluté a sytě růžové barvy. Zelená se objevuje na vlněných kusech ženského a mužského oblečení – sukních, kabátech, živůtcích, žlutá na mužských kalhotách z jelení kůže. Obě barvy spolu s červenou pak tvoří nesčetné variace ornamentálních výšivek na bílém plátně ženských zástěr, rozměrných plen, na košilích a dalších oděvních součástech. Honosný vzhled blaťáckého kroje dotváří nejenom výšivka, ale i jemné krajky, které se vytvářely v oblasti Pošumaví. Kolem poloviny 19. století se kroje začaly zdobit našitými skleněnými korálky a kovovými flitry. Na konci 19. století se vytvořil poslední typ výšivek na hedvábných malých zástěrkách s užitím ornamentálních nášivek z rybích šupin, jako typického produktu rybníkářské oblasti Třeboňska. Výšivky z Blat, především původní kusy z 1. poloviny 19. století, jsou natolik svérázné a umělecky vytříbené, že je plným právem řadíme k unikátům českého lidového umění (čerpáno ze sborníku Za krojem a tancem do Jarošova nad Nežárkou, vydala v roce 2008 Obec Jarošov nad Nežárkou ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka)

Výstava vznikla ve spolupráci s Jarošovskou krojovou družinou. Díky patří především paní Vlastě Nejedlé a Marii Šlechtové.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

plakat kroje n pozvanka kroje n