VIDEO Pozvánka na kurzy, 2019

kurzy 2019

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

Výstava Blatské kroje v Domě gobelínů (10. 10. - 7. 12. 2014)

Zahájení výstavy je v pátek 10. 10. 2014 v 16.00 hodin. (vystoupí Jarošovská krojová družina)
Ukončení výstavy je v neděli 7. 12. 2012, začátek v 15.00 hodin. (adventní program a vystoupení Jarošovské krojové družiny)
Koncert k výstavě s názvem „Trio Eufonico a česká hudba 20. a 21. století" se koná v sobotu 25. 10. 2014 v 16.00 hodin v kapli sv. Máří Magdaleny je součástí oficiálního programu Roku české hudby 2014.

V měsíci říjnu zveme milovníky folklóru, lidových tradic a především filigránské ruční práce na Výstavu blatských krojů Jarošovské krojové družiny.

Blata se podle novodobého etnografického dělení člení na Veselsko-soběslavská Blata a Hlubocká Blata. Jindřichohradecko patří do Veselsko-soběslavských Blat, která mají své centrum v okolí měst Veselí nad Lužnicí a Soběslav. Svými okraji však dosahují až k Jindřichovu Hradci, Třeboni a k Českým Budějovicím. Unikátním znakem blatské kultury jsou kroje, bohatě zdobené výšivkami kultivované barevnosti. Sváteční kroj je vyvážený v páru oblečení. Dominuje v něm kombinace zelené, žluté a sytě růžové barvy. Zelená se objevuje na vlněných kusech ženského a mužského oblečení – sukních, kabátech, živůtcích, žlutá na mužských kalhotách z jelení kůže. Obě barvy spolu s červenou pak tvoří nesčetné variace ornamentálních výšivek na bílém plátně ženských zástěr, rozměrných plen, na košilích a dalších oděvních součástech. Honosný vzhled blaťáckého kroje dotváří nejenom výšivka, ale i jemné krajky, které se vytvářely v oblasti Pošumaví. Kolem poloviny 19. století se kroje začaly zdobit našitými skleněnými korálky a kovovými flitry. Na konci 19. století se vytvořil poslední typ výšivek na hedvábných malých zástěrkách s užitím ornamentálních nášivek z rybích šupin, jako typického produktu rybníkářské oblasti Třeboňska. Výšivky z Blat, především původní kusy z 1. poloviny 19. století, jsou natolik svérázné a umělecky vytříbené, že je plným právem řadíme k unikátům českého lidového umění (čerpáno ze sborníku Za krojem a tancem do Jarošova nad Nežárkou, vydala v roce 2008 Obec Jarošov nad Nežárkou ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka)

Výstava vznikla ve spolupráci s Jarošovskou krojovou družinou. Díky patří především paní Vlastě Nejedlé a Marii Šlechtové.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

plakat kroje n pozvanka kroje n